O autorze
Lobbysta europejski czynnie zaangażowany w promowanie idei przemysłów kreatywnych w Polsce oraz polskiej kreatywności Europie.

Najlepszy Budynek Świata 2016? W Szczecinie!

szczecinblog.pl
Jedna z najbardziej znanych historii o Winstonie Churchillu opowiada o jego spotkaniu z ministrami tuż przed wybuchem II wojny światowej. W związku ze zbliżającym się zagrożeniem minister wojny zaproponował obcięcie wydatków na kulturę. Premier odparł wtedy bez wahania: „Panowie, to o co my wobec tego walczymy?”

Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie w mijającym tygodniu otrzymało tytuł Najlepszego Budynku Świata roku 2016 podczas World Architecture Festival. Zlokalizowany na Placu Solidarności jest w swym wymiarze architektonicznym oraz ekspozycyjnym niezwykłym pomnikiem historii.

„Wchodząc do Centrum Dialogu Przełomy, zanurzamy się w przeszłość – niemal dosłownie – zagłębiamy się w „studnię historii”, w czeluść, by ujrzeć wydarzenia piękne i straszne, by poznać losy ludzi: bohaterów, prześladowców albo zwykłych zjadaczy chleba.”

Ideą powstania CDP było przedstawienie najnowszej historii Szczecina, 1939-1989. Ten właśnie okres był wyjątkowy dla miasta, które przed wojną leżało w granicach Niemiec. Wspaniale zaprojektowane, pełne życia i luksusu w 1943 roku zostało niemal doszczętnie zniszczone nalotami dywanowymi. Tak zaczyna się opowieść o Szczecinie. Każda następna sala to kolejne, w większości przypadków, mroczne karty historii zaprezentowane w niezwykle obrazowy, intuicyjny i interaktywny sposób. Koniec wojny, okres stalinizmu, Festiwal Młodych Talentów, na którym pierwszy raz pojawia się nazwisko Czesław Niemen, niezwykle obywatelski duch i rosnąca w siłę opozycja. Strajki, represje, narodziny legend, aż do ostatniego historycznego przełomu roku 1989.

Z punktu widzenia architektury jest to obiekt równie wyjątkowy. Choć wyżej zreferowana ekspozycja jest dość rozległą w przestrzeni, obiekt jest, jak opowiada jego architekt – Robert Konieczny, urbanistyczną hybrydą kwartału i placu miejskiego, która z jednej strony domyka przestrzeń jak zwarta zabudowa, a z drugiej zachowuje walory otwartej przestrzeni publicznej. Żartobliwie mówi się, że to największy skatepark Europy. Dzięki takiemu rozwiązaniu w symbiozie pozostają z sobą obiekt urbanistyczny oraz funkcjonalna przestrzeń publiczna, z której chętnie korzystają władze i mieszkańcy podczas najważniejszych uroczystości i wydarzeń integracyjnych.


Zrealizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego projekt jest jednym z przykładów jak należy lokować dotacje unijne w obiekty kulturalne, aby nie stały się one z czasem obciążeniem dla kasy samorządu. Muzeum od momentu otwarcia przeżywa dosłowny najazd odwiedzających, a kolejne nagrody (pierwsza zdobyta w lipcu br. - Najlepsza Przestrzeń Publiczna w Europie) przyciągają turystów z kraju i zagranicy.


W uzasadnieniu werdyktu, zaprezentowanym przez członka jury, Sir Davida Chipperfielda czytamy: „Ten projekt wzbogaca miasto oraz życie miasta, […] zaprojektowany aby przedstawić historię w sposób optymistyczny, poetycki i pobudzający wyobraźnię”.

Dzięki nagrodzie o muzeum, Szczecinie i regionie zachodniopomorskim zaczęto pisać we wszystkich krajach europejskich, USA, Nowej Zelandii, Chinach, Japonii. To kolejny przełom w kolekcji muzeum i dowód na to, że warto inwestować w kulturę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...